fbpx
cv programisty
8 kroków

CV programisty – jak uniknąć popularnych błędów

Zapraszam Was na kolejny artykuł z cyklu “8 kroków by zostać programistą“. Dziś zajmiemy się krokiem 4 – prezentacją w sieci, a właściwie tylko jego połową – czyli stworzeniem profesjonalnego CV programisty.

Drugą część kroku 4 – konto na LinkedIn, omówię w osobnym poście, ponieważ już bez niego to, co mam Wam dziś do powiedzenia zapowiada się na naprawdę długi artykuł.

Tyle tytułem wstępu, przechodzimy do rzeczy!

Ten artykuł jest długi, więc aby ułatwić Ci nawigację, przygotowałam spis treści:

Skąd wiem jak stworzyć dobre CV programisty?

Napisałam w swoim życiu wiele CV. Choć nigdy nie musiałam rozsyłać aplikacji “w ciemno”, bo propozycje pierwszej i kolejnych prac pojawiały się zanim zaczynałam aktywnie ich szukać (więcej o tym jak dostałam pierwszą pracę przeczytasz tutaj), to czasem decydowałam się zaaplikować do firmy, która z jakiegoś powodu wydała mi się interesująca. W obu przypadkach (czyli rekrutacji “na zaproszenie” i gdy samodzielnie zgłaszałam się do firmy) zawsze solidnie przykładałam się do stworzenia CV dopasowanego do stanowiska, na jakie chcę się dostać.

Skuteczność moich CV była bardzo wysoka. Nie dam sobie ręki uciąć, ale w tym momencie nie przypominam sobie żadnej sytuacji, w której po wysłaniu CV, nie zostałabym zaproszona do dalszego etapu rekrutacji.

Miałam też okazję poznać temat CV z drugiej strony. W dwóch firmach brałam udział w procesach rekrutacyjnych jako rekruter techniczny i jednym z moich obowiązków była analiza i selekcja CV przysłanych przez kandydatów.

Jak śliwka w kompot – czyli jak zaczęłam audytować CV czytelników

Odkąd opublikowałam na Udemy kurs i założyłam bloga, którego właśnie czytacie, dostaję od Was bardzo dużo wiadomości. Tematy, z jakimi do mnie piszecie są różne: czasem chcecie opowiedzieć swoją historię, czasem ponarzekać na rynek pracy lub poprosić o poradę, ale są dwa wątki, jakie przewijają się w tych wiadomościach najczęściej:

Pierwszy: Piszecie o tym, że szukacie pracy już od kilku miesięcy (lub dłużej). Macie umiejętności, czujecie, że potraficie programować i praca Juniora jest w Waszym zasięgu, a mimo tego nikt nie odpowiada na setki rozesłanych przez Was CV, albo odpowiedzi jest dużo mniej, niż się spodziewaliście.

Drugi: Piszecie, że stworzyliście swoje pierwsze CV, ale macie obawy co do tego czy jest zrobione poprawnie i prosicie mnie o to, abym rzuciła na nie fachowym okiem.

Jako, że w wypadku tematu pierwszego i tak zwykle odpisuję: “podrzuć CV, zobaczę jak wygląda sytuacja”, to dodając do tego temat drugi rezultaty są takie, że w ciągu ostatniego miesiąca analizowałam po 4-5 CV tygodniowo. A, że nie potrafię takich rzeczy zrobić po łebkach i zbyć Was jednym zdaniem, kończyło się to zazwyczaj pisaniem elaboratów na dwie strony A4, a potem jeszcze przeglądaniem poprawionych wersji.

Zaczęłam w końcu sobie uświadamiać, że coś z tym fantem muszę zrobić, bo czas jaki poświęcam na analizę Waszych CV istotnie odbija się na moim życiu – między innymi w ten sposób, że publikuję na blogu posty rzadziej niż bym chciała. Zauważyłam też, że błędy, na jakie zwracam Wam uwagę, powtarzają się, że wiele z tych problemów jest charakterystycznych dla CV osób, które dopiero wchodzą w świat programowania.

W rezultacie doszłam więc do wniosku, że:

Po pierwsze: muszę ten artykuł napisać najlepiej jak potrafię, napakować go wiedzą i przykładami tak, abyście mogli samodzielnie dokonać analizy swoich CV i wprowadzić w nie poprawki.

Po drugie: nadal chcę zostawić furtkę dla tych z Was, którzy będą chcieli abym Wasze CV przeanalizowała osobiście.

Audyt Twojego CV

Aby Wam to umożliwić zdecydowałam, że na blogu pojawi się podstrona Sklep, a w nim usługa płatnego audytu CV. Jeśli się na nią zdecydujecie, to przeanalizuję Wasze CV, napiszę opinię i zgłoszę sugestie poprawek, a potem jeszcze raz przyjrzę się wersji poprawionej i zasugeruję ostatnie szlify.

Chciałabym tu jednak podkreślić, że nie mam zamiaru ukrywać przed Wami żadnego fragmentu swojej wiedzy i udostęniać go tylko odpłatnie. Wszystko co wiem, będzie zawarte w tym artykule. Jeśli więc przeczytacie go wystarczająco uważnie i wszystkie zawarte w nim porady zaaplikujecie do swojego CV, to moja pomoc nie będzie Wam już potrzebna.

Po co nam dobre CV

Być może zastanawiacie się, czy aż takie skupianie się na CV jest rozsądne. Przecież najważniejsze jest to, co potrafimy jako programiści, a nie to, co napiszemy na jakimś papierku.

Niestety – rzeczywistość jest taka, że pracownik na rynku jest towarem i jak każdy towar – musi zostać zauważony i odpowiednio zaprezentować swoje zalety. Oczywiście, zazwyczaj zmienia się to, gdy już dostaniemy pracę. Nawet w największych korporacjach w tym zawodzie mamy duże szanse być traktowani jak ludzie, koledzy i współpracownicy, a nie jak urządzenie do wytwarzania oprogramowania. Jednak na etapie rekrutacji, gdy cała wiedza o nas zawarta jest w tym jednym, małym dokumencie – to co w niego wpiszemy będzie miało kolosalne znaczenie.

Mówiąc inaczej: możemy być najlepszymi programistami, ale nasze umiejętności nie będą miały znaczenia, jeśli nie zaprezentujemy ich odpowiednio światu.

Jaki jest cel CV i co to dla nas oznacza

Zacznijmy od zdefiniowania sobie tego, w jakim celu tworzymy CV i spójrzmy na nie oczami pracodawcy, aby zrozumieć, na jakich aspektach powinniśmy skupić swoją uwagę:

 • CV ma zawierać najważniejsze informacje o kandydacie.
 • W CV sprawdzamy czy kandydat posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby sprawdzić się na stanowisku, na które poszukiwany jest pracownik.
 • CV ma pozwolić przefiltrować wstępnie kandydatów i odsiać tych, którzy na dane stanowisko się nie nadają.

Co to dla nas oznacza? Jeśli postawimy się na miejscu pracodawcy – zrozumiemy, że tym, co wyróżni dobre CV spośród setek innych będzie:

 • Przejrzystość – najważniejsze informacje będą dostępne na pierwszy rzut oka.
 • Czytelnie przedstawione doświadczenie i klarowna lista umiejętności.
 • Możliwość szybkiego zdecydowania czy dane CV zostawiamy do dalszej analizy, czy odrzucamy.

Zdawałoby się, że powyższe aspekty są oczywiste, ale to właśnie one stanowią największy problem dla początkujących. Postaram się więc wyjaśnić Wam krok po kroku jak stworzyć CV, które będzie spełniało powyższe założenia.

Jak wygląda dobre CV programisty

To, jak wygląda nasze CV mówi o nas więcej, niż można by się spodziewać. Ważne jest nie tylko to, co tam wpiszemy, ale również, w jaki sposób to zrobimy. Poza konkretami, z CV można też wyczytać:

 • W jaki sposób prezentujemy informacje.
 • W jaki sposób organizujemy informacje.
 • Czy potrafimy oddzielić informacje ważne od nieważnych.
 • Czy staramy się “zrobić wrażenie”, czy uczciwie zaprezentować swoje umiejętności.
 • Czy jesteśmy dokładni i potrafimy zadbać o detale.
 • Czy “odrobiliśmy lekcję” czyli sprawdziliśmy, jakie są obowiązujące aktualnie standardy tworzenia CV.

W tej części artykułu pokażę Wam więc, jak moim zdaniem wygląda dobre CV programisty. W tym celu stworzyłam wzorcowe CV fikcyjnej Anny Kowalskiej.

Wymyślona przeze mnie Anna Kowalska ukończyła studia inżynierskie, kilka lat pracowała w schronisku, a programować nauczyła się samodzielnie z kursów internetowych. W celu nabycia pierwszego doświadczenia stworzyła w ramach wolontariatu stronę internetową dla swojego schroniska, a potem znalazła pierwszą pracę jako Junior Python Developer. Obecnie Anna szuka kolejnej, bardziej rozwijającej pracy i w tym celu stworzyła CV, które będziemy analizować.

wzorcowe cv programisty

Cały dokument możecie otworzyć klikając przycisk poniżej, a poszczególne sekcje omówimy w dalszych częściach tego artykułu.

Oczywiście pamiętajcie o tym, że to CV to tylko przykład, wzorzec i inspiracja. Stworzyłam je w taki sposób, aby było maksymalnie uniwersalne i aby móc na nim zaprezentować to, jak powinny wyglądać poszczególne sekcje tego dokumentu.

Przy tworzeniu waszego CV warto, abyście kierowali się własnym gustem, dobrali kolory, czcionki i styl, jaki najbardziej Wam odpowiada.

Najważniejsze elementy CV programisty

Cztery poniższe sekcje są najważniejszymi elementami CV. To na nie w pierwszej kolejności spojrzy rekruter i to one w większości zadecydują o tym, czy nasze CV zostanie przeniesione do dalszego etapu, czy odrzucone.

Doświadczenie

Najważniejsza ze wszystkich sekcji CV. Powinna znajdować się górze, zaraz pod podsumowaniem zawodowym, w miejscu, które najbardziej rzuca się w oczy. To tu rekruter szuka informacji, które pozwolą mu zaklasyfikować nas jako Juniora, Mida/Regulara lub Seniora. Tu sprawdza z jakimi technologiami naprawdę mieliśmy do czynienia podczas pracy, lub tworzenia własnego projektu.

Jak powinna wyglądać sekcja doświadczenie:

 • Miejsca pracy (lub projekty) wypisujemy w kolejności od najnowszego do najstarszego. Inaczej mówiąc: ostatnie miejsce pracy na górze, pierwsze miejsce pracy na dole.
 • Warto, aby daty były po lewej stronie, a pozostałe informacje po prawej. Daty podajemy z dokładnością do miesięcy, np: 03.2019 – 04.2020.
 • Wpisują miejsce pracy podajemy: nazwę stanowiska, nazwę firmy i okres, w jakim w danej firmie pracowaliśmy.
doświadczenie cv programisty
 • Wpisując własny projekt podajemy: informację o temacie projektu i okres, w jakim tworzyliśmy projekt.
cv programisty doświadczenie
 • W obu przypadkach piszemy krótkie podsumowanie wykonywanych w danej pracy (projekcie) obowiązków, wraz z listą najważniejszych używanych technologii. Należy zrobić to z wyczuciem. Bardziej szczegółowo opisujemy nasze ostatnie miejsce pracy (lub najnowszy projekt), mniej szczegółowo to, w którym byliśmy 10 lat temu. Więcej miejsca poświęcamy na pracę, w której robiliśmy ciekawe i dopasowane do stanowiska, na jakie aktualnie aplikujemy rzeczy, a mniej na pracę, w której zajmowaliśmy się czymś zupełnie innym.
 • Warto też zastanowić się czy doświadczenie sprzed wielu lat, które w ogóle nie jest powiązane ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy, warto umieszczać w swoim CV. Decyzję trzeba uzależnić od konkretnej sytuacji:
  • W wypadku Anny Kowalskiej zdecydowałam się to zrobić, ponieważ brak informacji o tym, czym zajmowała się w ciągu kilku lat pomiędzy skończeniem studiów, a pierwszą programistyczną pracą, byłby dość zastanawiający. Jednocześnie w opisie obowiązków skupiłam się na zadaniach uniwersalnych, a więc takich, które pozwoliły jej nabyć doświadczenia mogącego przydać się również w pracy programisty: kontaktach interpersonalnych, opiece nad stroną internetową, pracy organizacyjnej.
  • W wypadku mojego własnego CV nie wpisuję pracy, jaką wykonywałam na początku studiów (sprzedawałam miecze, łuki i zbroje w sklepie rycerskim). Nie ma ona żadnego związku z tym, czym obecnie się zajmuję, a w moim CV brak miejsca na mało istotne informacje.

Umiejętności

Druga najważniejsza sekcja CV programisty. To w niej umieszczamy konkretną listę posiadanych przez nas umiejętności (przez co w wypadku programistów rozumiemy zwykle technologie, jakimi się posługują).

Sekcja ta powinna znajdować się albo bezpośrednio pod Doświadczeniem, albo w środkowej części panelu bocznego (w wypadku popularnych ostatnio, dwukolumnowych CV).

skills cv programisty

W Umiejętności wpisujemy te technologie, które naprawdę znamy, i z którymi mieliśmy do czynienia w pracy lub tworząc projekt.

Nie wpisujemy natomiast:

 • Wszystkich technologii jakie przewinęły się przez kurs, który robiliśmy rok temu, i słabo go pamiętamy.
 • Rzeczy oczywistych (np. znajomość Worda czy Slacka).
 • Niezwiązanych z programowaniem (prawo jazdy, uprawnienia instruktora narciarstwa itp.)
 • Truizmów zaczerpniętych z poradników tworzenia CV (przewijające się w 90% aplikacji “analityczne myślenie” i “umiejętnośc pracy w grupie”).

Poziom znajomości technologii trzeba jakoś oznaczyć. Obecnie na grupach dla programistów panuje moda na wyśmiewanie systemu kropkowego (zwanego tez paskiem postępu), czyli takiego, jak widzicie powyżej. Moim zdaniem jest on bardzo dobry. W czytelny sposób pozwala zaznaczyć jak mocni czujemy się w danej technologii, jest to dużo bardziej zwięzłe i niż pisanie np. “Python – średniozaawansowany, SQL – nie całkiem początkujący, ale jeszcze nie zaawansowany”.

Uważam, że programiści na poziomie Mid i wyżej mogą ewentualnie odpuścić wpisywanie poziomów znajomości technologii. W ich wypadku zwykle znajomość technologii jest już na tyle szeroka, że w CV siłą rzeczy wpisują tylko te, które znają przynajmniej dobrze. Jednak w wypadku osób szukających pierwszej pracy oraz Juniorów zalecałabym w czytelny sposób oznaczyć w których technologiach czujemy się w miarę pewnie, a z którymi dopiero niedawno zaczęliśmy mieć do czynienia.

Wykształcenie

W CV należy wpisać informację o naszej edukacji. Sekcję nazywamy Wykształcenie i organizujemy ją podobnie jak omówione wyżej Doświadczenie. Podajemy: okres, w którym studiowaliśmy, nazwę uczelni, kierunek i poziom studiów (inżynierskie, licencjackie, magisterskie, doktorskie). Jeśli studia rozpoczęliśmy, ale nie ukończyliśmy, warto podać taką informację, np. wpisując w nawiasach “nie ukończone”.

 • Jeśli skończyliśmy (lub jesteśmy w trakcie, lub zaliczyliśmy chociaż kilka semestrów) jakiekolwiek studia, to informację o nich umieszczamy w CV, nawet wtedy, gdy nie były to studia informatyczne, ani w żaden inny sposób powiązane z programowaniem.
 • W tym wypadku nie zamieszczamy informacji o szkole średniej, chyba, że była ona bardzo prestiżowa (znana z wysokiego poziomu nauczania), lub ukończyliśmy klasę o nietypowym, ale powiązanym z programowaniem profilu.
 • Raczej nie rozpisujemy się na temat specjalizacji czy tytułu pracy dyplomowej, chyba, że były powiązane z programowaniam.
 • Jeśli nie skończyliśmy żadnych studiów, to w CV wpisujemy ostatni poziom edukacji jaki zaliczyliśmy, czyli np. liceum ogólnokształcące lub technikum.

(Artykuł o studiach w kontekście pracy programisty znajdziecie pod tym linkiem)

Pozostałe elementy CV programisty

Wymienione w tej części elementy CV programisty są mniej istotne niż cztery powyższe, jednak i je warto wypełnić starannie i profesjonalnie.

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to krótki opis tego kim jesteśmy i dokąd zmierzamy 😉 Jest to miejsce, w którym możemy przekazać istotne, ale nie mieszczące się w żadnej z pozostałych, bardziej sformalizowanych sekcji CV, informacje. Tu również możemy napisać jakie są nasze cele zawodowe, co pozwoli rekruterowi stwierdzić, czy stanowisko, na które jesteśmy brani pod uwagę, będzie dla nas interesujące (a dla firm to ważna informacja, która pozwala przewidzieć czy szybko się taką pracą znudzimy, czy jest szansa na związanie nas z firmą na dłużej).

Dane osobowe

W tej części wpisujemy istotne informacje osobowe i kontaktowe, czyli:

dane osobowe cv programisty
 • Datę urodzenia (firmy nie powinny brać pod uwagę naszego wieku, ale biorą).
 • Dane kontaktowe (telefon, e-mail).
 • Link do repozytorium z naszym kodem, jeśli chcemy się nim pochwalić.
 • Link do profilu na LinkedIn.
 • Link do naszej strony (jeśli ją posiadamy i chcemy się pochwalić – zalecam jeśli jest to własnoręcznie zrobiona strona-wizytówka lub np. blog o programowaniu lub “pamiętnik” związany z nauką programowania. Nie zalecam jeśli jest to np. blog o rybkach).

Wszystkie linki powinny być klikalne!

W tej sekcji nie wpisujemy:

 • Stanu cywilnego, ani tym bardziej informacji o posiadaniu dzieci czy planach posiadania dzieci.
 • Dokładnego adresu domowego (nie jest nikomu do niczego potrzebny, a to zawsze dane wrażliwe i warto je chronić).
 • Informacji o miejscowości, w której jesteśmy zlokalizowani (jeśli aplikujemy do pracy w danym mieście, to znaczy, że jesteśmy gotowi w nim pracować i nie jest ważne, czy obecnie tam mieszkamy czy nie).

Na samej górze CV powinniśmy też umieścić nasze imię i nazwisko oraz króciutką informację o tym, czym się zajmujemy. Możemy również dodać nasze zdjęcie, ale nie jest to konieczne. Jeśli chcemy to zrobić – zdjęcie powinno być raczej poważne i wykonane profesjonalnie (niekoniecznie z puszką piwa w ręku na ognisku w Bieszczadach), ale nie musi być też legitymacyjne i w garniturze.

Istnieją firmy, w których możemy być poproszeni o CV bez zdjęcia – jest to związane ze staraniami o jak najbardziej obiektywny proces rekrutacji i uniknięciem ewentualnych oskarżeń o to, że nasze CV zostało rozpatrzone pozytywnie lub negatywnie ze względu na to jak wyglądamy.

Osobiście nigdy nie zamieszczam zdjęcia w swoim CV. Wychodzę z założenia, że w procesie rekrutacji liczą się kompetencje, a nie to, jak wyglądam.

Języki obce

Tu zamieszczamy informacje o językach obcych, jakimi posługujemy się w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Nie ma sensu wpisywać znajomości polskiego, jeśli aplikujemy w Polsce i do polskiej firmy, bo jest to raczej oczywiste. Nie wpisujemy też języków, których uczyliśmy się lata temu, ale teraz pamiętamy tylko jak się przedstawić i powiedzieć z jakiego kraju pochodzimy.

cv programisty języki

Jeśli mamy certyfikaty potwierdzające znajomość danego języka, to warto je wymienić (wtedy sekcję Języki obce umieszczamy w takim miejscu CV, żeby dało się dopisać do nich komentarz).

Certyfikaty/osiągnięcia

Jeśli mamy na swoim koncie osiągnięcia, którymi chcielibyśmy się pochwalić (np. nagrodę dla pracownika roku) to możemy je również umieścić w CV. Trzeba jednak do tej kwestii podejść z wyczuciem – nie umieszczajmy wyróżnień, które są mało istotne, lub takich, które automatycznie otrzymywał każdy pracownik wraz z paczką świąteczną – bo zamiast uznania, narazimy się na śmieszność.

Podobnie rzecz ma się z certyfikatami. Jeśli posiadamy istotne w pracy programisty certyfikaty (np. certyfikat sieciowy CISCO, certyfikaty Linuxowe czy Microsoftu) to warto zamieścić je w naszym CV. Nie wymieniajmy jednak certyfikatów ukończenia kursów internetowych, ani bootcampów. O tym dlaczego nie ma to sensu, a nawet może być źle widziane – pisałam pod koniec tego artykułu.

Zainteresowania/Hobby

Jest to ostatnia, najmniej istotna część CV. Jej zadaniem jest pokazanie naszej ludzkiej twarzy, odsłonięcie fragmentu naszego prywatnego życia po to, aby potencjalny pracodawca mógł wyobrazić sobie kim jesteśmy prywatnie i o czym będzie się dało z nami porozmawiać w przerwie na kawę. Sekcja zainteresowań daje też szansę aby odróżnić się od innych kandydatów i zaintrygować przyszłego pracodawcę.

Tu również ważny jest umiar. Warto wymienić jedno, dwa hobby – a jeśli mamy problem z selekcją to wpiszmy to, które w jakiś sposób koresponduje z naszym zawodem.

Przykładowo, jeśli kandydat wpisze w CV: muzyka, filmy, spacery, gry planszowe – to nie dość, że będzie to nadmiar informacji, to jeszcze pierwsze trzy rodzaje zainteresowań tak naprawdę nic ciekawego o nim nie powiedzą. W końcu prawie każdy słucha muzyki, ogląda filmy i chodzi na spacery. Wyróżnikiem mogą być za to gry planszowe – wymagające analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów.

Znam też przykład kandydata, który w kategorii hobby wpisał: wypas owiec. Tak zaintrygowało to osoby czytające CV, że dostał zaproszenie na rozmowę i w rezultacie pracę 🙂

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Omówiłam szczegółowo jakie treści powinny, lub nie powinny, znaleźć się w poszczególnych sekcjach CV.

Teraz zajmijmy się jego formą, czyli tym jak powinien wyglądać i jakie wrażenie robić cały dokument.

 • CV ma być czytelne i przejrzyste. Stosujemy stonowane kolory, proste szablony i czcionki. Nie dokładamy żadnych fajerwerków, które miałyby nas wyróżnić na tle innych kandydatów. Gwarantuję, że już sama prostota i klarowność prawdopodobnie wyróżnią nasze CV na tle innych 😉
 • Odstępstwem od tej reguły może być CV kandydata na programistę Front-end. Jako, że praca ta wymaga również pewnego artystycznego wyczucia, to możemy spróbować naszemu CV nadać nieco bardziej kreatywną formę. Nie przesadźmy jednak, a w razie wątpliwości proponuję trzymać się zasady, że “less is more”.
 • Obecnie najpopularniejszym układem CV jest układ dwukolumnowy – czyli taki, jak omawiane wyżej CV wzorcowe. W kolumnie głównej prezentujemy podsumowanie zawodowe, doświadczenie i wykształcenie, w kolumnie bocznej dane kontaktowe i umiejętności.
 • Drugim, najbardziej klasycznym schematem jest CV jednokolumnowe – poszczególne sekcje wypisane są jedna pod drugą. Należy pamiętać wtedy o ich kolejności i na górze umieścić te najbardziej istotne.
 • CV kandydata na Juniora, Juniora i zazwyczaj również Mida/Regulara powinno zajmować jedną stronę. Jeśli wpisaliście wszystkie informacje, jakie macie do przekazania, a nadal pół strony jest puste – powiększcie trochę czcionkę i odstępy między sekcjami. Jeśli jednak po wpisaniu wszystkiego wyszły Wam dwie, albo o zgrozo, trzy strony, to musicie to zredukować. Dlaczego jestem aż tak stanowcza? Mało co tak bawi doświadczonych programistów jak Junior, który przysyła trzystronnicowe CV z dokładnym wykazem projektów jakie zrobił na Udemy lub na bootcampie (widziałam CV, gdzie wpisano nawet kalkulator i grę w węża!). Jeśli więc Twoje CV zajmuje więcej niż jedną stronę, a nie masz powyżej 5 lat doświadczenia, to znaczy, że niewystarczająco wyselekcjonowałeś informacje. Przyjrzyj mu się jeszcze raz i zostaw tylko to, co istotne.
 • CV wysyłane do polskich firm, które opublikowały ogłoszenie w języku polskim – powinno być po polsku. CV wysłane do zagranicznych firm, które opublikowały ogłoszenie po angielsku – powinno być po angielsku. To raczej jasne. A co w przypadku, jeśli firma jest zagraniczna, ale ogłoszenie po polsku? Ja w takiej sytuacji wysyłam CV po angielsku – bo prawdopodobne jest, że gdzieś w procesie rekrutacji trafi ono w ręce kogoś, kto nie jest Polakiem, zatem wybór języka angielskiego jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.

Dopasowanie CV do oferty

CV za każdym razem powinno być dopasowane do oferty, na jaką aplikujemy. Co to oznacza? Czy mamy kłamać i wpisywać umiejętności, których nie posiadamy? Nie.

Dopasowanie CV do oferty polega na:

 • Podkreśleniu elementów z naszego doświadczenia i zestawu umiejętności, które wskazują na nasze kompetencje do pełnienia stanowiska, na jakie aplikujemy.
 • Usunięciu, lub skrótowym potraktowaniu elementów, które nie mają z tym stanowiskiem związku.

Przykładowo: jeśli w poprzedniej pracy zajmowaliśmy się zarówno bazami danych, jak i konfiguracją środowiska do Continuous Integration, a teraz aplikujemy na stanowisko DevOpsa odpowiedzialnego głównie za CI, to w CV warto więcej miejsca poświęcić właśnie temu zagadnieniu: określić zakres obowiązków i znane nam technologie, a temat baz danych potraktować skrótowo.

Inny przykład: aplikowałam kiedyś do firmy związanej z sektorem energetycznym. W swoich standardowych CV nie rozwodzę się na temat mojego wykształcenia (podaję tylko nazwę uczelni i kierunek – Elektrotechnika), w tym jednak przypadku dopisałam jaką ukończyłam specjalizację (energetykę właśnie) i jaki jej obszar mnie interesuje, a także, że moja praca magisterska była powiązana zarówno z programowaniem, jak i energetyką. Dzięki temu podkreśliłam, że poza programowaniem mam też inne kompetencje, które mogą być przydatne na tym stanowisku.

Najpopularniejsze błędy w CV programisty

Omówiliśmy już jak stworzyć dobre CV i co powinno się w nim znajdować. Teraz spojrzymy na temat z drugiej strony i porozmawiamy o tym, czego w CV nie powinno być i jakie błędy mogą spowodować, że pomimo rozsyłania dziesiątek aplikacji, nikt nie udziela nam na nie odpowiedzi.

Najczęstszy błąd: nadmiar informacji

Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby, które chcą zostać programistami, jest wpisywanie do CV rzeczy mało istotnych:

 • Szczegółowego zakresu obowiązków na stanowiskach, na jakich pracowaliśmy wiele lat temu i nie miały one związku z programowaniem.
 • Własnych projektów, których stworzenie zajęło nam 2h przepisywania z tutorialu na YouTube.
 • Umiejętności, które posiada prawie każdy (np. MS Word) lub, które nie mają związku z programowaniem (np. prawo jazdy).
 • Umiejętności przepisanych z kiepskiej jakości poradników tworzenia CV, np. “analityczne myślenie” i “umiejętność pracy w grupie”.
 • Informacji o szkole średniej w sytuacji, gdy mamy skończyliśmy studia wyższe.
 • Pojęć, których do końca nie rozumiemy, ale wydają nam się “modne” (trafiłam kiedyś na “znajomość programowania scrum”).
 • Certyfikatów potwierdzających odbycie kursów internetowych czy bootcampów.
 • Długiej listy zainteresowań.

W rezultacie często CV kandydata na programistę zapisane jest od brzegu do brzegu drobnym druczkiem i wypełnione masą bezużytecznych informacji. Spośród nich trudno wyłuskać te, które naprawdę są istotne, a do tego cały dokument traci na wiarygodności, jeśli np. informacja o dobrej znajomości Javy jest umieszczona obok szczegółowej listy obowiązków pracownika stoiska rybnego. Widząc taki zapis, rekruter podświadomie czuje, że osoba pisząca CV miała marne pojęcie o tym, co w pracy programisty jest ważne, a co nie.

CV dłuższe niż jedna strona

Tak jak wspomniałam wyżej – na CV dłuższe niż jedna strona możemy sobie pozwolić najwcześniej po 5 latach pracy jako programista. Na wcześniejszym etapie zostanie ono uznane za objaw braku umiejętności selekcjonowania informacji, i prawdopodobnie wzbudzi wesołość osób, które z tym CV będą miały do czynienia.

CV oryginalne na siłę

Niektórzy kandydaci na programistę naczytawszy się opinii o tym, że “rekruter poświęca na jedno CV maksymalnie 5 sekund” postanawiają shackować system i sprawić, aby ich CV wyróżniało się na tle innych. W jednym z internetowych poradników trafiłam np. na informację, aby tło naszego CV zmienić na czerwone…

Fakt, z pewnością takie CV zostanie dostrzeżone, prawdopodobnie też wzbudzi sporą wesołość działu HR i ludzi z okolicznych biurek, jednak nie spodziewałabym się po nim żadnych pozytywnych efektów.

Nie starajmy się wyróżnić formą: kolorem, zdjęciem, nietypowym układem CV. Zdecydowanie lepszą strategią jest wyróżnienie się elegancją, zwięzłością i przejrzystością.

Ja sama, analizując przesłane mi przez Was CV, trafiłam tylko na jedno lub dwa, których nie charakteryzował nadmiar w treści lub formie. Zostawiam Wam tę informację pod rozwagę.

Brak selekcji technologii

Ms Word, Excel i Powerpoint. Slack i Skype. Trello, Asana i Jira. GitHub, GitLab, Bitbucket. Te wszystkie narzędzia nie zrobią na nikim wrażenia (no chyba, że ktoś naprawdę zna Jirę na poziomie profesjonalnym). Zwykle spowodują ziewnięcie i szybki przeskok oczami na kolejną sekcję. A jeśli w niej znajdzie się:

HTML, CSS, JavaScript, jQuery, TypeScript, React, Angular, Java, Python, C++, C#, Matlab, SQL…

… to albo mamy do czynienia z kandydatem na Senior Fullstack Developera w NASA, albo z kimś, kto wpisał jak leci wszystkie technologie, jakich miał okazję w życiu dotknąć. Ale jeśli ta osoba jednocześnie kandyduje na Juniora, to mamy praktycznie gwarancję, że jest to scenariusz drugi.

Taka litania technologii, czasem jeszcze uzupełniona o dopisek, że kandydat zna je wszystkie na poziomie 5/5, to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą się znaleźć w naszym CV. Jeśli nie mamy 15 lat doświadczenia, to po prostu nikt w to nie uwierzy, a jednocześnie wyjdziemy na osoby niepoważne i nieświadome tego co piszą.

Nie róbcie sobie tego. Wpisujcie tylko te technologie, które naprawdę choć trochę znacie.

Zbyt mało informacji

Zdarzają się CV, w których kandydat szczegółowo rozwodzi się nad swoimi umiejętnościami lub hobby, ale temat doświadczenia lub edukacji traktuje dziwnie skrótowo. Zastanówmy się, jakie wrażenie robi np. taki wpis w sekcji Doświadczenie:

2010-2015 – Python Developer, Firma XYZ

Co tu widzimy? Kandydat pracował 5 lat w firmie jako Python Developer, a mimo tego nie potrafi napisać ani słowa na temat tego czym się zajmował i jakich technologii używał. Dlaczego? Nie robił nic ciekawego? Zdążył już zapomnieć jakie miał obowiązki? A może był wyjątkowo kiepskim programistą i w gruncie rzeczy nie ma za bardzo co w tej sekcji wpisać?

Podobnie rzecz ma się z Edukacją. Jeśli zobaczymy np.:

2013 – 2015 – Politechnika Lubelska – Elektronika

Wiemy tylko tyle, że studia trwały około 2 lata. Czy kandydat w tym czasie obronił tytuł inżyniera? A może trzy razy zaczynał pierwszy rok i w końcu się poddał? Czy zrezygnował ze studiów sam, czy został skreślony z listy studentów?

Widziałam też CV kandydata, który w sekcję Umiejętności wpisał po prostu:

Python

I na tym tę sekcję zakończył 🙂 Być może miałoby to uzasadnienie, gdyby faktycznie nie znał niczego poza czystym Pythonem, jednak z sekcji Doświadczenie wynikało, że tworzył w tym języku całkiem rozbudowane aplikacje. Niestety nigdzie w CV nie dało się znaleźć informacji o tym, jakie technologie czy frameworki udało mu się poznać przy okazji.

Pamiętajmy więc, że istotne informacje związane z naszym doświadczeniem, wykształceniem i umiejętnościami muszą się znaleźć w CV. Po to w końcu tworzymy ten dokument.

CV zrobione na odwal się

Wspomniałam wyżej, że warstwa graficzna CV powinna zostać potraktowana minimalistycznie, bo ważniejsza jest treść, niż forma. Nie popadajmy jednak w tej dziedzinie w przesadę. Jeśli CV będzie stworzone w Wordzie, a całą strukturę uzyskamy dzięki zagnieżdżonej liście z podpunktami, to nie będzie to wyglądało profesjonalnie. Minimum formatowania jest potrzebne, aby uzyskać elegancki efekt.

Samodzielne formatowanie CV w Wordzie jest dość pracochłonne. Warto skorzystać więc z gotowych szablonów i uzupełnić je swoimi danymi. Polecam w tym celu serwis Canva, w którym wystarczy w wyszukiwarce wpisać “CV” i wyświetlą nam się dziesiątki darmowych szablonów. Uwaga: czasem kolejność sekcji jest niepoprawna (np. Doświadczenie znajduje się na dole) i trzeba ją zmienić.

Jeszcze gorzej, jeśli w CV znajduje się po prostu bałagan: wymieszane typy i rozmiary czcionek, zgubione przecinki i zdania niezakończone kropką, a do tego błędy ortograficzne. Przykładowo, widziałam CV, w którym sekcja Umiejętności wyglądała następująco:

java, Python. HTML CSS. javascript

Małe litery wymieszane z dużymi, kropki z przecinkami. Co mówi nam to o kandydacie? Że nie chciało mu się poświęcić trzydziestu sekund na sformatowanie tej linijki. Czego możemy się spodziewać po napisanym przez niego kodzie? Tego samego.

Wpisywanie nieprawdy w CV

CV ma za zadanie pokazać nas od dobrej strony, więc selekcjonujemy w nim informacje tak, aby podkreślić nasze zalety, a ukryć braki.

Czym innym jest jednak podkreślanie zalet, czym innym pisanie nieprawdy. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć sobie fałszywe CV a w nim długą listę doświadczenia i umiejętności, których nie posiadamy. Jest całkiem prawdopodobne, że dzięki takiemu CV dostaniemy zaproszenie na rozmowę… na której polegniemy. A jeśli rekruter zorientuje się, że wpisaliśmy w CV kłamstwa, to z pewnością poinformuje o tym dział HR danej firmy, co prawdopodobnie poskutkuje trafieniem na jej czarną listę. Nie mówiąc o tym, że plotki o takich kandydatach rozchodzą się szybko w środowisku i ochrona danych osobowych niekoniecznie kogokolwiek przed tym powstrzymuje.

A zatem: odradzam.

Przykład: audyt CV Adama.

A teraz czas na przykład – pokażę Wam jak zastosować powyższą wiedzę w praktyce. W tym celu przeprowadzę audyt CV jednego z moich czytelników – Adama (imię zmienione).

Adam zgodził się na udostępnienie publicznie swojego CV, poprosił jednak, aby zamazać dane dotyczące tworzonych przez niego projektów – w celu ochrony interesów klientów, dla których te projekty wykonywał. Usunęłam z CV również dane osobowe i zdjęcie.

CV Adama

audyt cv programisty

Uwagi do CV:

Aspekt wizualny

 • CV jest zbyt kolorowe i pstrokate. Duża ilość ikon i “timeline” prowadzący przez CV sprawiają niepoważne, mało profesjonalne wrażenie.
 • Podobnie sekcja nagłówka z dużymi ikonami i blokami otoczonymi fioletową i różową obwódką. Polecam uproszczenie formy i skorzystanie z szablonu do tworzenia CV. Zamiast ikon najlepiej napisać po prostu: Telefon, E-mail.
 • Najlepiej zdecydować się na tylko jeden (poza bielą i czernią) dodatkowy kolor i powinien on być stonowany.

Wykształcenie (Education)

cv programisty doświadczenie
 • Brak informacji o statusie studiów – czy zostały ukończone, jaki tytuł naukowy udało się zdobyć (inż. mgr?).
 • W razie posiadania tytułu naukowego – informację o technikum można usunąć, nie będzie miała znaczenia.
 • W razie braku tytułu (studia jeszcze nieskończone) można zostawić informację o technikum.

Umiejętności (Skills)

cv programisty skills
 • Nie powinno być dwóch sekcji – Skills i Additional Skills trzeba połączyć w jedno.
 • W sekcji Skills mamy zdecydowany nadmiar informacji:
  • Albo SQL albo MySQL – wpisywanie informacji ogólnej (SQL) i szczególnej (MySQL) to błąd.
  • Selenium – wyrzucić informację o “current project” – nie ma znaczenia, nie piszemy takich rzeczy w CV.
  • Narzędzi do analizy kodu jak Flake8, Pylint nie wpisujemy w CV, to zbyt szczegółowe informacje. Podobnie z narzędziem do formatowania kodu (Black).
  • Django to bardzo istotny framework, powinien znaleźć się na górze, zaraz obok Pythona.
  • Nie wpisujemy IDE i notebooków online: Jupyter, Colab, PyCharm i Atom – do wyrzucenia. Znajomość takich narzędzi jest raczej domyślna, można o nich opowiedzieć na rozmowie, ale nie w CV.
  • Anaconda – jeśli znasz ją bardzo dobrze – zostaw. Jeśli używałeś kilka razy – wyrzuć. Anaconda prompt – do wyrzucenia, to tylko metoda dostępu do biblioteki.
  • Nie wpisujemy znajomości takich narzędzi jak Slack czy Skype – są zbyt proste aby się tym chwalić. To samo z Excelem.
  • Scilab, Matlab – rzucone mimochodem w CV wyglądają dziwnie. Dobra znajomość Matlaba to zawód sam w sobie, więc jak rozumieć podanie go na końcu listy umiejętności? Jeśli oznacza to, że uruchomiłeś Matlaba kilka razy w życiu, ale nie znasz go za dobrze – wyrzuć.
  • WinProladder, Autodesk Inventor – narzędzia branżowe, niepowiązane z programowaniem, nie ma żadnego sensu wpisywać ich w CV.
  • Angielski – powinien być wpisany osobno, w sekcji Języki, a nie Skills.
  • Poziom znajomości najważniejszych elementów z sekcji Umiejętności powinien być w jakiś sposób określony, czy to słownie (dobra, średnia), czy kropkami jak zrobiłeś w wypadku angielskiego. Tyczy się to na pewno poziomu: Pythona, Django, bibliotek DataScience (Numpy, Pandas, Matplotlib).

Dodatkowe umiejętności (Additional Skills)

analiza cv programisty
 • To samo co w sekcji wyżej: Skills i Additional Skills powinny być połączone w jedno, nie tworzy się w CV osobnej kategorii na dodatkowe umiejętności.
 • Nie wpisujemy w Umiejętności kursów online (kurs Pythona), a jeśli już koniecznie chciałbyś to zrobić, to nie pisz nic o instruktorze i jego certyfikatach – to nie ma żadnego znaczenia.
 • Podobnie z kolejnymi kursami, a już zwłaszcza tymi, które nie mają związku z programowaniem (i do tego były robione lata temu jak ten z automotive IT networks).
 • Czytanie dokumentacji technicznej, dbanie o atmosferę i chęć do rozwoju – to mało mówiące, “stockowe” fragmenty CV. Jeśli czujesz, że któraś z tych cech Cię naprawdę wyróżnia to wpisz ją w podsumowanie zawodowe.
 • Negocjacje – nie ma sensu wpisywać, nie ma związku z programowaniem. Ale można zaprezentować podczas negocjacji wynagrodzenia 🙂

Doświadczenie (Work Experience)

cv programisty analiza
 • Opis wykonywanych projektów, zamiast formy pełnych zdań, lepiej zawrzeć w krótkich, konkretnych punktach. Pozwala to rekruterowi szybciej przeskanować wzrokiem Twoje CV i wyłowić z niego istotne informacje.
 • Na końcu opisu każdego projektu warto dodać linijkę: Technologie lub Stack i w niej wymienić główne technologie z jakich korzystałeś. Pozwala to stwierdzić, które narzędzia wymienione w Umiejętnościach znasz praktycznie, a które tylko teoretycznie.
 • Osiągnięcia (jak np. skuteczna automatyzacja, którą opisałeś w jednym punkcie) warto podkreślić, tworząc linijkę: Osiągnięcia/Achievements.

Podsumowanie i zalecenia

 • CV zawiera wszystkie niezbędne elementy – Doświadczenie, Umiejętności, Edukację, dane kontaktowe i klauzulę związaną z ochroną danych osobowych.
 • Brak podsumowania zawodowego – nie jest konieczne, ale rozważyłabym umieszczenie na górze CV 2-3 zdań na temat tego kim jesteś i jakie są Twoje cele. Np: “Jestem programistą Pythona z doświadczeniem zdobytym dzięki freelancerskim projektom e-commerce, w których zajmowałem się automatyzają. Jestem samodzielny, ale chętnie pracowałbym wraz z doświadczonym zespołem developerów”.
 • Sekcje CV są ułożone w złej kolejności – Doświadczenie należy przenieść na samą górę, po nim umieścić Umiejętności, a na końcu Edukację.
 • Pozostałe uwagi jak w punktach wyżej.

Po otrzymaniu moich uwag Adam mocno przebudował swoje CV. Uprościł formę i wyrzucił niepotrzebne informacje. Wersja druga zawierała jeszcze drobne błędy, które po kolejnej wiadomości z mojej strony udało się wyeliminować. Finalnie, CV Adama wygląda dużo bardziej przejrzyście i profesjonalnie niż wcześniej 🙂

Jeśli chcesz, abym w podobny sposób przeanalizowała Twoje CV to od teraz możesz wykupić taką usługę w moim sklepie. Cena 197zł obowiązuje do końca września.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, będzie super jeśli podzielisz się nim ze swoimi znajomymi.

komentarzy 7

 • Arek

  Bardzo rzeczowo i konkretnie. Widać, że CV w programowaniu musi wyglądać i zawierać, inne wiadomości niż przy aplikowaniu w innej branży. Do tej pisałem CV tylko w branży finansów, o to zupełnie inna bajka. Jak już będę tworzył swoje CV IT, z pewnością wrócę do tego miejsca.
  Dzięki za kawał dobrej roboty.

 • Eliza

  Zastanawiam się nad takim przypadkiem: jeśli polska firma, z siedzibą jedynie w Polsce, ogłaszająca się na polskim serwisie wystawia ogłoszenie po angielsku – CV powinno być po angielsku?

  • Marta

   Moim zdaniem tak – powinno być po angielsku.
   Skoro firma ogłasza się po angielsku to może być albo element wstępnej weryfikacji kandydata (czy zrozumie ogłoszenie i potrafi poprawnie napisać CV), albo firma może wewnętrznie stosować język angielski jako podstawowy język komunikacji po to, żeby być otwarta na pracowników spoza Polski.

  • Marta

   Jest to kwestia subiektywna, ale posługując się skalą pięciostopniową zdefiniowałabym to mniej więcej tak:
   1 – mam podstawową wiedzę o technologii – np. skończony krótki kurs lub okazjonalną styczność z tą technologią w pracy (z pomocą innych)
   2 – mam umiarkowaną wiedzę o technologii – np. skończony rozbudowany kurs lub czasem posługuję się nią w pracy (z pomocą innych)
   3 – jestem średniozaawansowana w danej technologii – na co dzień posługuję się nią w pracy ale nie czuję super swobodnie
   4 – jestem zaawansowana w danej technologii – swobodnie się nią posługuję bez pomocy innych
   5 – jestem ekspertem w danej technologii – pracowałam w niej kilka lat – to mnie inni proszą o pomoc w rozwiązywaniu problemów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

LinkedIn
Share